
- Кое кръвно налягане е ниско и кой пулс е ускорен
- Ниско кръвно налягане и ускорен пулс при здрави хора
- Ниско кръвно налягане и ускорен пулс като страничен ефект на лекарства
- Ниско кръвно налягане и ускорен пулс при заболявания и други състояния
- Опасно ли е и кога се лекува ниското кръвно с ускорен пулс
- Коментирайте статията
1Кое кръвно налягане е ниско и кой пулс е ускорен
Като ниско кръвно налягане (хипотония) се определя такова под 90/60 mmHg. Вижте таблицата с нормалните стойности на кръвното налягане според възрастта.
Хипотонията може да няма симптоми, а когато има те най-често са отпадналост, замаяност и световъртеж, засилващи се при рязко изправяне. Вижте останалите симптоми на ниското кръвно тук.
Пулсът е разтягането на артериите по време на сърдечния удар, доловено с пръсти. Пулсът може да се усети там, където артериите могат да се притиснат върху кост – китка, шия и т.н. Вижте как правилно да измерите пулса си.
При повечето хора честотата на пулса отговаря на честотата на сърдечните съкращения.
Нормалният пулс в покой е между 60 и 100 в минута. Под 60 пулсът е забавен и се нарича брадикардия.
Истински ускореният пулс е над 100 и се нарича тахикардия.
Много хора казват по субективно усещане, че пулсът им е ускорен, когато всъщност той е нормален, често около 80-90 уд./мин. Всички стойности между 60 и 100 в покой са нормални.
2Ниско кръвно налягане и ускорен пулс при здрави хора

Често се срещат здрави млади жени с ниско или близо до ниското (90/60) кръвно налягане и “ускорен пулс” (който най-вероятно е около 80-90). В случая “ускореният” пулс всъщност е нормален. Същото, макар и по-рядко може да се наблюдава при мъже.
Можете да прочетете тук за причините за ниско кръвно налягане.
При спортуващи може да има ниско кръвно (рядко, в повечето случаи е нормално) с нисък пулс.
При тях има хипертрофия (увеличаване на размера) на сърцето като адаптация на физическите натоварвания.
Хипертрофиралото сърце тласка повече кръв с всяко съкращение. За поддържане на нормално кръвоснабдяване на органите няма да са нужни много съкращения.
Затова много спортуващи имат пулс близък до долната граница – 50. Кръвното им налягане обикновено е нормално-оптимално, рядко ниско (под 90/60).
При рязкото понижение на кръвното налягане ускореният пулс е компенсаторна реакция.
Това се наблюдава например при рязко изправяне от легнало положение – ускореният пулс се усеща като сърцебиене, а от преходната хипотония се усеща замайване, виене на свят и слабост.
При здрави хора тези случаи са редки и освен повишението на пулса ще се свият и кръвоносните съдове, което ще нормализира кръвното в рамките на секунди.
При някои хора обаче това е постоянно явление. Горната им граница спада с повече от 20 mmHg или пък долната с повече от 10 mmHg в рамките на 3 минути след изправяне. Това се нарича ортостатична хипотония и е свързано с повишен риск от смъртност и сърдечносъдови събития.
3Ниско кръвно налягане и ускорен пулс, като страничен ефект на лекарства
Някои лекарства за високо кръвно и сърдечни заболявания могат да намаляват кръвното и ускорят пулса – диуретици (Фурантрил, Трифас), алфа-блокери, блокери на калциеви канали (особено Нифедипин), нитроглицерин и др.
Алфа-блокерите, например Доксазозин, често водят до ортостатична хипотония, при която се усещат сърцебиене, слабост и замайване при рязко изправяне.
4Ниско кръвно налягане и ускорен пулс при заболявания и други състояния

Някои заболявания и състояние, при които може да има комбинация от учестен пулс с ниско кръвно налягане:
- Бременност;
- Висока температура (фебрилитет) с дехидратация;
- Ниска кръвна захар (хипогликемия);
- Анемия;
- Сърдечна недостатъчност;
- Миокарден инфаркт;
- Хипертиреоидизъм и др.
Едно от най-честите заболявания с ускорен пулс е предсърдното мъждене. Това е заболяването при голяма част от хората, които са “извън ритъм”.
Неконтролираното предсърдно мъждене може да се съчетае с ниско кръвно налягане, което да усили симптоматиката му – тежък задух при физическа активност, задух в легнало положение, сърцебиене и припадъци, до степен на тежка сърдечна недостатъчност.
5Опасно ли е и кога се лекува ниското кръвно налягане с ускорен пулс
Зависи от причината за възникването му.
При здрав човек без придружаващи заболявания, ниското кръвно може даже да не се усеща, освен по учестения пулс и замайването при рязко изправяне.
В този случай “лечение” (по-скоро промяна в диетата и начина на живот) не се налага, освен ако симптомите не са по-чести или по-тежки.
Прочетете тук за ефективни промени в начина на живот при хипотония..
Ако ниското кръвно налягане и учестеният пулс се появят на фона на вече съществуващи заболявания, нужно е да се интерпретират от лекуващия Ви лекар или кардиолог.
Той ще Ви даде насоки за лечение или промяна в начина на живот, специфични за здравословното Ви състояние.
Благодаря за достъпно поднесената информация, която ми беше много полезна.
Радвам се, че статията Ви е била от полза.
Просто, ясно, конкретно и подробно обяснено. Много ми помогна. Добра статия.
Много често получавам висок пулс над 90,а кръвното налягане е около 125/70, но съм имала висок пулс и при по-високо кръвно , но не е ежедневие за по-високия пулс.Споделих сега на прегледа при кардиолога, изписа ми в такива случай да пия Бизор 5 мг.Може ли да се пие само при нужда?Освен това прочетох, че при високо кръвно налягане. се пие.Благодаря предварително